google-site-verification" content="q2sgeXTpTpzbm46wg4dGlQfTJYNcnJyReKDgWyvaylY
top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Żochowska-Dajuk

Kim jest architekt, architekt wnętrz oraz projektant i dekorator?

Pierwsze kryterium jakie możemy przyjąć to wykształcenie.


Absolwent Politechniki kończy architekturę na Politechnice z tytułem inżyniera architekta. Studia inżynierskie l stopnia trwają 3,5 roku, ll stopnia 1,5 roku.


Architekt wnętrz studiuje architekturę wnętrz na jednej z polskich politechnik lub w ASP. Studia trwają w zależności od programu l stopnia 3-3,5 roku. ll stopnia 1,5-2 lata.


Projektant to nazwa potoczna dla każdego, kto projektuje lub ukończył wzornictwo w ASP. Studia l stopnia trwają 3 lata. ll stopnia 2 lata.


Dekorator to samouk lub osoba z ukończonym kursem stylizacji wnętrz, który trwa zwykle kilka tygodni.Obszar działalności także różni się w ramach tych czterech sylwetek.


Inżynier architekt zajmuje się najczęściej wyglądem budynku, bryłą, kubaturą. Choć oczywiście może przyjmować zlecenia z zakresu architektury wnętrz. Rzadko jednak architekci kubaturowi są dobrymi wnętrzarzami. Być może dlatego, że ich edukacja jest mało skoncentrowana na wnętrzach. Program studiów politechnik przewiduje jedynie ograniczoną edukację w zakresie projektowania wnętrz co często negatywnie wpływa na wnętrza, które powstają jako skutek uboczny projektu budynku.


Architekt wnętrz projektuje wnętrza domów, mieszkań i przestrzeni publicznych, komercyjnych. Dobiera materiały (płytki, podłogi, meble, lampy), kolory (farb, oświetlenia), projektuje funkcjonalną i ergonomiczną wygodę użytkowników przestrzeni (proponuje jak i gdzie będą włączane poszczególne sprzęty, jaka będzie wysokość blatu w kuchni czy łazience, jak będzie się otwierało szafki, za pomocą jakich uchwytów, gdzie będzie się podłączyło na święta choinkę). Architekt wnętrz bada potrzeby użytkownika, pomaga w stworzeniu idealnego układu funkcjonalnego dla użytkowników przestrzeni, dobiera materiały wykończeniowe i meble oraz w zależności od oferty nadzoruje realizację projektu.


Projektant (tu skupię się na projektancie wzornictwa) robi z usługi, funkcji, zjawiska gotowy produkt. Zatem sprowadza abstrakcyjny, innowacyjny proces (np. dostawa paczki) do poziomu produktu (paczkomatu). Innym przykładem jest wygląd zewnętrzny lub wewnętrzny samochodu to efekt pracy projektanta wzornictwa, który w ramach całej ścieżki projektowej konsultuje się m.in. z inżynierami mechanikami.


Dekorator (stylista wnętrz) to osoba odpowiedzialna za lifting wnętrza. Zmianę ogólnego wrażenia we wnętrzu. Dekoratorzy potrafią czynić cuda, np. podnosząc wartość mieszkania przed sprzedażą, czyli uprawiając homestaging. Część z nich pracuje także dla teatrów.


Niektóre zawody wymagają stosownych uprawnień.


Architekt i architekt wnętrz mają świadomość tego, że np. dana ściana we wnętrzu jest nośna i będą potrzebowali konsultacji u inżyniera architekta z uprawnieniami budowlanymi lub konstruktora z uprawnieniami. Takiej świadomości (prawdopodobnie) nie będzie miał natomiast projektant wzornictwa czy dekorator.


Granica pomiędzy obszarami działalności architekta, architekta wnętrz, projektanta i dekoratora potrafi płynnie się zacierać.


Inżynier architekt może z powodzeniem projektować wnętrza. Architekt wnętrz może być świetnym stylistą wnętrz lub aranżować scenografię w przedstawieniach. Projektant wzornictwa może zaproponować na tyle ciekawą instalację artystyczną, że stanie się architektem wnętrz czy dekoratorem. Wysoko wyspecjalizowany samouk dekorator z powodzeniem zaaranżuje cały dom samodzielnie.


Jednak co do ogólnej zasady:

  • do inżyniera architekta idziemy po projekt bryły budynku,

  • do architekta wnętrz zgłaszamy się po kompleksowy projekt wnętrz domu, mieszkania, lokalu,

  • projektant wzornictwa tworzy atrakcyjne produkty,

  • z dekoratorem dodamy smaczków wnętrzu w formie szybkiego liftingu.

Dizain Rum świadczy usługę projektowania wnętrz prywatnych i komercyjnych.


Architekt wnętrz Gdańsk, Gdynia, Sopot, Trójmiasto
40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page