Pierwsze kryterium jakie możemy przyjąć to wykształcenie.
Absolwent Politechniki kończy architekturę na Politechnice z tytułem inżyniera architekta. Studia inżynierskie l stopnia trwają 3,5 roku, ll stopnia 1,5 roku.
Architekt wnętrz studiuje architekturę wnętrz na jednej z polskich politechnik lub w ASP. Studia trwają w zależności od programu l stopnia 3-3,5 roku. ll stopnia 1,5-2 lata.
Projektant to nazwa potoczna dla każdego, kto projektuje lub ukończył wzornictwo w ASP. Studia l stopnia trwają 3 lata. ll stopnia 2 lata.
Dekorator to samouk lub osoba z ukończonym kursem stylizacji wnętrz, który trwa zwykle kilka tygodni.
Obszar działalności także różni się w ramach tych czterech sylwetek.
Inżynier architekt zajmuje się najczęściej wyglądem budynku, bryłą, kubaturą. Choć oczywiście może przyjmować zlecenia z zakresu architektury wnętrz. Rzadko jednak architekci kubaturowi są dobrymi wnętrzarzami. Być może dlatego, że ich edukacja jest mało skoncentrowana na wnętrzach. Program studiów politechnik przewiduje jedynie ograniczoną edukację w zakresie projektowania wnętrz co często negatywnie wpływa na wnętrza, które powstają jako skutek uboczny projektu budynku.
Architekt wnętrz projektuje wnętrza domów, mieszkań i przestrzeni publicznych, komercyjnych. Dobiera materiały (płytki, podłogi, meble, lampy), kolory (farb, oświetlenia), projektuje funkcjonalną i ergonomiczną wygodę użytkowników przestrzeni (proponuje jak i gdzie będą włączane poszczególne sprzęty, jaka będzie wysokość blatu w kuchni czy łazience, jak będzie się otwierało szafki, za pomocą jakich uchwytów, gdzie będzie się podłączyło na święta choinkę). Architekt wnętrz bada potrzeby użytkownika, pomaga w stworzeniu idealnego układu funkcjonalnego dla użytkowników przestrzeni, dobiera materiały wykończeniowe i meble oraz w zależności od oferty nadzoruje realizację projektu.
Projektant (tu skupię się na projektancie wzornictwa) robi z usługi, funkcji, zjawiska gotowy produkt. Zatem sprowadza abstrakcyjny, innowacyjny proces (np. dostawa paczki) do poziomu produktu (paczkomatu). Innym przykładem jest wygląd zewnętrzny lub wewnętrzny samochodu to efekt pracy projektanta wzornictwa, który w ramach całej ścieżki projektowej konsultuje się m.in. z inżynierami mechanikami.
Dekorator (stylista wnętrz) to osoba odpowiedzialna za lifting wnętrza. Zmianę ogólnego wrażenia we wnętrzu. Dekoratorzy potrafią czynić cuda, np. podnosząc wartość mieszkania przed sprzedażą, czyli uprawiając homestaging. Część z nich pracuje także dla teatrów.
Niektóre zawody wymagają stosownych uprawnień.
Architekt i architekt wnętrz mają świadomość tego, że np. dana ściana we wnętrzu jest nośna i będą potrzebowali konsultacji u inżyniera architekta z uprawnieniami budowlanymi lub konstruktora z uprawnieniami. Takiej świadomości (prawdopodobnie) nie będzie miał natomiast projektant wzornictwa czy dekorator.
Granica pomiędzy obszarami działalności architekta, architekta wnętrz, projektanta i dekoratora potrafi płynnie się zacierać.
Inżynier architekt może z powodzeniem projektować wnętrza. Architekt wnętrz może być świetnym stylistą wnętrz lub aranżować scenografię w przedstawieniach. Projektant wzornictwa może zaproponować na tyle ciekawą instalację artystyczną, że stanie się architektem wnętrz czy dekoratorem. Wysoko wyspecjalizowany samouk dekorator z powodzeniem zaaranżuje cały dom samodzielnie.
Jednak co do ogólnej zasady:
do inżyniera architekta idziemy po projekt bryły budynku,
do architekta wnętrz zgłaszamy się po kompleksowy projekt wnętrz domu, mieszkania, lokalu,
projektant wzornictwa tworzy atrakcyjne produkty,
z dekoratorem dodamy smaczków wnętrzu w formie szybkiego liftingu.
Dizain Rum świadczy usługę projektowania wnętrz prywatnych i komercyjnych.
Architekt wnętrz Gdańsk, Gdynia, Sopot, Trójmiasto
Comments