google-site-verification" content="q2sgeXTpTpzbm46wg4dGlQfTJYNcnJyReKDgWyvaylY
top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Żochowska-Dajuk

Różnica między programami Pcon Planner i Sketchup cz.1

Zaktualizowano: 27 kwi 2022

Na rynku dostępnych jest wiele programów komputerowych do modelowania 3d i renderowania wizualizacji. Architekci wnętrz używają różnych programów do tego samego typu pracy. Wielu projektujących wnętrza używa Sketchupa i Pcon Plannera. Zobaczmy jakie są główne różnice między tymi dwoma produktami.


LAYOUT, CZYLI ŚRODOWISKO PROGRAMU


Pcon jest przyjemny dla oka od samego uruchomienia. Tutaj zbijam solidna piątkę z pomysłodawcą layoutu Pcona. Kompletnie odpada dyskomfort związany z otwarciem projektu przy kliencie jeszcze przed renderowaniem wizualizacji i postprodukcją.


Sketchupowi trzeba nadać przyjemniejszy wygląd poprzez samodzielne dostosowanie layoutu, świateł, cieni. Produkt od Googla nie jest tak przyjemny w odbiorze jak Pcon.MODELOWANIE 3D


Pcon Planner ma wiele narzędzi przystosowanych bezpośrednio do modelowania wnętrz, np. narzędzie okno, drzwi, ściana, grzejnik itp. Są to podstawowe i ograniczone modele elementów wnętrza, ale te funkcje to ogromne przyspieszenie pracy projektanta.


Sketchup ma wiele dodatkowych wtyczek, które po zainstalowaniu ułatwiają pracę z wnętrzami. Jednak ma się nieodparte wrażenie, że program służy modelowaniu czegokolwiek a nie konkretnie wnętrz. Skp pozwala na modelowanie nie tylko brył typu sześcian. Rozszerzenia dają nawet możliwość modelowania organicznego.


SILNIK RENDEROWANIA


Pcon ma własne silniki renderowania: Ospray i Yafarah. Dość podstawowe. Wyrenderowane obrazy mają bardzo podobny charakter, więc nie trudno rozpoznać, że zostały wykonane w tym programie. Algorytm silnika renderującego jest póki co dość podstawowy przez co liczenie scen trwa obiektywnie długo. W Internecie można znaleźć przykłady udanych wizualizacji przygotowanych w tym programie. Jednak jak na bezpłatny silnik renderowania daje spore możliwości i pozwala zaoszczędzić pieniądze.


Sketchup nie posiada silnika renderującego. Produkt ten jest przeznaczony jedynie do modelowania. Projektanci renderują sceny poprzez np. Vraya. Zatem do ceny komercyjnej licencji Skpa musimy dodać jeszcze cenę silnika renderującego. To rozwiązanie wymaga pewnego budżetu.


RENDEROWANIE UJĘĆ MAŁYCH POMIESZCZEŃ


Ogromną zaletą Sketchupa jest wbudowana funkcja tzw. clipper, która pozwala na renderowanie sceny w małej przestrzeni typu łazienka w bloku. Pcon Planner nie radzi sobie z renderowaniem małych pomieszczeń. Zwolennicy Pcona usuwają ścianę łazienki i renderują widok łazienki w pewnej sporej odległości. Kamera Plannera nie potrafi “udać”, że ściana istnieje. Zatem widok np. odbicia w lustrze najczęściej dodaje w trakcie postprodukcji a światło słoneczne przepala widok z łazienki. Z pewnością jest to mankament. Być w może w przyszłości będzie taka możliwość.


Vray i Sketchup posiada gotowe rozwiązanie - dzięki section plane nie musimy niczym nadrabiać w postprodukcji. Tutaj bez problemu poradzimy sobie z przygotowaniem wizualizacji małego pomieszczenia a sztuczne doświetlenie sceny w małej łazience bez okna pozostanie nietknięte światłem słonecznym.


PODSUMOWANIE

Sketchup z Vrayem oraz Pcon Planner to świetne rozwiązania dla architektów wnętrz. W powyższym artykule porównaliśmy sobie te programy pod kątem środowiska programu, sposobu modelowania 3d, różnic w silnikach renderowania oraz możliwości renderowania małych pomieszczeń. W kolejnych postach dotyczących oprogramowania dla projektantów przyjrzymy się tym programom pod innym kątem.


W pracowni Dizain Rum korzystamy wymiennie z obu programów. Sprzedajemy projekty w dwóch wariantach do wyboru:

  • PROJEKT_z modelem 3d

  • PROJEKT_z wizualizacjami.


W przypadku projektów bez wizualizacji najczęściej sięgamy po Pcona. Wizualizacje renderujemy z Vrayem.

1046 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page