google-site-verification" content="q2sgeXTpTpzbm46wg4dGlQfTJYNcnJyReKDgWyvaylY
top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Żochowska-Dajuk

Rodzaje nadzorów, różnica między nadzorem autorskim i nadzorem inwestorskim

Nadzór nadzorowi nierówny. Potoczne nazywany projekt z nadzorem lub nadzór nad realizacją może być mylnie rozumiany. Dlatego warto przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz upewnić się na jakiego typu nadzór się umawiamy.


Nadzór autorski

Nadzór autorski to jak sama nazwa wskazuje nadzór autora nad jego dziełem. Rolą artysty (architekta wnętrz) jest doglądanie prac wykonawców w trakcie realizacji. Chodzi o upewnienie się, że postępy prac składają się na jak najwierniejsze urzeczywistnienie projektu przedstawionego w formie rysunków technicznych czy wizualizacji. Architekt wnętrz może przekazać właścicielowi nieruchomości lub bezpośrednio wykonawcom jego dzieła swoje uwagi na temat postępującej realizacji a Ci powinni się zastosować do wytycznych projektanta, aby nie naruszyć praw autorskich. W Polsce nadzór autorski jest przeważnie rozliczany w formie każdorazowych wpłat za wizytę na budowie autora lub jest płatny z góry w formie jednorazowej kwoty ustalanej indywidualnie. Nadzór autorski nie obejmuje wykonywania zakupów budowlanych za klienta. Rolą autora jest sprawdzanie zgodności jego dzieła z realizacją.

Nadzór inwestorski


Nadzór inwestorski to odmienny rodzaj sprawowania pieczy na budowie. Nadzorujący występuje w roli inwestora a więc nie sugeruje i nie przekazuje a częściej bezpośrednio wpływa na bieg robót remontowo-wykończeniowych. W przypadku tego typu nadzoru przeważnie klient/właściciel nieruchomości przekazuje z góry pieniądze na poczet projektu, zakupów, kosztu robocizny i nadzoru inwestorskiego architektowi wnętrz. Często taki nadzór jest poświadczony notarialnie tak, aby nikt nie zarzucił nadzorującemu braku możliwości wpływania na bieg wydarzeń na budowie.
W pracowni projektowania wnętrz Dizain Rum sprawujemy jedynie nadzór autorski. W formie pojedynczych wizyt lub pakietu wizyt, gdy inwestor potrzebuje częstszego wsparcia w koordynowaniu prac na budowie. Stały nadzór autorski to bardzo wygodne rozwiązanie dla naszych zabieganych klientów.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page